Jak ćwiczyć pamięć dziecka poprzez gry i zabawy?

Jak ćwiczyć pamięć dziecka poprzez gry i zabawy?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pamięć dziecka rozwija się jeszcze przed jego narodzeniem. W następnych latach rodzice mogą stymulować rozwój pamięci m.in. przez gry i zabawy. W jaki sposób ćwiczyć pamięć dziecka?

Rozwój pamięci u dziecka

Pamięć u dziecka rozwija się bardzo dynamicznie. Na początku jest ona mimowolna i chłonna jak gąbka. Dlatego niektóre dzieci w wieku 2-3 lat potrafią recytować wierszyki z pamięci. W okresie przedszkolnym i szkolnym dzieci z łatwością zapamiętują słownictwo, fakty i zdarzenia. Jednak nadal przeważa pamięć mimowolna. Dopiero w okresie szkolnym pojawia się umiejętność segregowania informacji i uczenia się partii materiału na pamięć (pamięć dowolna).

Jak wspierać rozwój pamięci u dziecka?

Ćwiczenie pamięci u najmłodszych dzieci (do około 2 roku życia) polega głównie na wspólnej zabawie, czytaniu książeczek, mówieniu wierszyków i śpiewaniu piosenek. Najlepiej jest wtedy angażować wszystkie zmysły dziecka na raz.

Dla dzieci w wieku przedszkolnym najlepszym sposobem na ćwiczenie pamięci jest rozmowa i zadawanie pytań. Warto prosić dziecko o opowiedzenie o książce lub o tym, co działo się np.: w przedszkolu. Dzięki temu utrwalane są ślady pamięciowe. U starszych dzieci bardzo pomocne jest budowanie sieci skojarzeń. Dziecko niezależnie od wieku może ćwiczyć pamięć przez zabawę.

8 sposobów na ćwiczenie pamięci dziecka

1. Znikające przedmioty

Do tej zabawy potrzebne jest tylko kilka przedmiotów. Ułóż je na dywanie i pozwól się dziecku przyglądać się im przez 2-3 minuty. Następnie zakryj przedmioty i sprawdź, ile przedmiotów dziecko zapamiętało.

2. Memory

Gra memory jest świetnym sposobem na ćwiczenie pamięci. Wygrywa ten, kto odsłoni i zapamięta więcej par.

3. Zapamiętanie sekwencji czynności

Dziecko musi powtórzyć ruchy wykonywane przez rodzica.

4. Ćwiczenie pamięci sekwencyjnej słuchowej

Znana zabawa, która zaczyna się od słów: „Kot Alojzy ma…”. Dziecko powinno powtórzyć zdanie i dodać coś od siebie.

5. Kubeczki

Przygotuj trzy kubeczki, a pod jednym schowaj małą zabawkę. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, pod którym kubeczkiem jest zabawka.

6. Piosenki i wierszyki

Piosenki i wierszyki są świetnym sposobem na stymulowanie pamięci. Najlepiej, jeśli piosenki są z pokazywaniem.

7. Układanie puzzli

Układanie puzzli jest świetnym treningiem dla najmłodszych. Warto rozpocząć od prostych wzorów.

8. Znajdź różnicę

W sklepach można znaleźć gry polegające na szukaniu różnic w obrazkach. Jest to świetny sposób na ćwiczenie pamięci fotograficznej.

O czym trzeba pamiętać, ćwicząc pamięć?

Ćwicząc pamięć dziecka, warto pamiętać o odpowiedniej motywacji. Ćwiczenia muszą być dla dziecka czymś atrakcyjnym. Krótkie, ale częste na pewno poprawią pamięć dziecka. Warto zadbać również o właściwy wypoczynek i dietę bogatą w kwasy Omega-3.

Zdjęcie główne: Kamaji Ogino/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*