Pamięć dziecka rozwija się jeszcze przed jego narodzeniem. W następnych latach rodzice mogą stymulować rozwój pamięci m.in. przez gry i zabawy. W jaki sposób ćwiczyć pamięć dziecka?
Pamięć u dziecka rozwija się bardzo dynamicznie. Na początku jest ona mimowolna i chłonna jak gąbka. Dlatego niektóre dzieci w wieku 2-3 lat potrafią recytować wierszyki z pamięci. W okresie przedszkolnym i szkolnym dzieci z łatwością zapamiętują słownictwo, fakty i zdarzenia. Jednak nadal przeważa pamięć mimowolna. Dopiero w okresie szkolnym pojawia się umiejętność segregowania informacji i uczenia się partii materiału na pamięć (pamięć dowolna).
Ćwiczenie pamięci u najmłodszych dzieci (do około 2 roku życia) polega głównie na wspólnej zabawie, czytaniu książeczek, mówieniu wierszyków i śpiewaniu piosenek. Najlepiej jest wtedy angażować wszystkie zmysły dziecka na raz.
Dla dzieci w wieku przedszkolnym najlepszym sposobem na ćwiczenie pamięci jest rozmowa i zadawanie pytań. Warto prosić dziecko o opowiedzenie o książce lub o tym, co działo się np.: w przedszkolu. Dzięki temu utrwalane są ślady pamięciowe. U starszych dzieci bardzo pomocne jest budowanie sieci skojarzeń. Dziecko niezależnie od wieku może ćwiczyć pamięć przez zabawę.
1. Znikające przedmioty
Do tej zabawy potrzebne jest tylko kilka przedmiotów. Ułóż je na dywanie i pozwól się dziecku przyglądać się im przez 2-3 minuty. Następnie zakryj przedmioty i sprawdź, ile przedmiotów dziecko zapamiętało.
2. Memory
Gra memory jest świetnym sposobem na ćwiczenie pamięci. Wygrywa ten, kto odsłoni i zapamięta więcej par.
3. Zapamiętanie sekwencji czynności
Dziecko musi powtórzyć ruchy wykonywane przez rodzica.
4. Ćwiczenie pamięci sekwencyjnej słuchowej
Znana zabawa, która zaczyna się od słów: „Kot Alojzy ma…”. Dziecko powinno powtórzyć zdanie i dodać coś od siebie.
5. Kubeczki
Przygotuj trzy kubeczki, a pod jednym schowaj małą zabawkę. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, pod którym kubeczkiem jest zabawka.
6. Piosenki i wierszyki
Piosenki i wierszyki są świetnym sposobem na stymulowanie pamięci. Najlepiej, jeśli piosenki są z pokazywaniem.
7. Układanie puzzli
Układanie puzzli jest świetnym treningiem dla najmłodszych. Warto rozpocząć od prostych wzorów.
8. Znajdź różnicę
W sklepach można znaleźć gry polegające na szukaniu różnic w obrazkach. Jest to świetny sposób na ćwiczenie pamięci fotograficznej.
Ćwicząc pamięć dziecka, warto pamiętać o odpowiedniej motywacji. Ćwiczenia muszą być dla dziecka czymś atrakcyjnym. Krótkie, ale częste na pewno poprawią pamięć dziecka. Warto zadbać również o właściwy wypoczynek i dietę bogatą w kwasy Omega-3.
Zdjęcie główne: Kamaji Ogino/pexels.com