Decydując się na kontynuowanie treningów w czasie ciąży, należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Najważniejszą z nich jest ogólne samopoczucie, a także konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Bieganie to aktywność, która jest zalecana przede wszystkim kobietom, które trenowały na długo przed zajściem w ciążę. Jeśli swoje treningi biegowe rozpoczęłaś w przeciągu kilku miesięcy lub tygodni przed początkiem ciąży, to warto bieganie zamienić na spacery. Rozwiązanie to jest bezpieczniejsze dla zdrowia zarówno matki, jak i dziecka.
Bardziej doświadczone zawodniczki znają swój organizm, wiedzą, w jaki sposób dostosować swoje możliwości do lekkiego treningu biegowego, a bieganie jest dla nich najbardziej naturalną aktywnością fizyczną. Ciąża nie nie musi zaburzać tego procesu. Podstawowym warunkiem kontynuowania treningów jest znaczne zmniejszenie częstotliwości i długości ćwiczeń, konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę, ogólne samopoczucie, a także prawidłowy przebieg rozwoju płodu.
W pierwszym trymestrze ciąży następuje najwięcej zmian w układzie hormonalnym kobiety, dlatego w tym okresie bieganie powinno przybrać formę rekreacyjną. W tym czasie dochodzi do 90% poronień, dlatego dodatkowe obciążenie dla organizmu może mieć negatywny wpływ na zdrowie ciężarnej.
Specjaliści podkreślają, że szczególną ostrożność należy zachować między 8 a 12 tygodniem ciąży. Po 3 miesiącach funkcjonuje już ukształtowane łożysko, a gospodarka hormonalna znacznie się stabilizuje. Od tego momentu można podjąć bardziej regularne treningi. W drugim trymestrze organizm zaczyna przygotowywać się do zwiększonego wysiłku, jakim będzie poród. Zwiększa się objętość krwi, spada jej ciśnienie, zmienia się pojemność oddechowa płuc, a także wzrasta objętość wyrzutowa serca. Tego typu zmiany lepiej znoszą kobiety aktywne fizycznie, dlatego bieganie nie będzie dla nich aż tak obciążającym czynnikiem, a jedynie elementem, który będzie pomagał w prawidłowym przebiegu tych zmian.
Aktywność fizyczna w czasie trwania ciąży to dobry sposób na przygotowanie organizmu do porodu. Po pierwsze w tym czasie zmienia się całe ciało, a także funkcjonowanie organizmu. Dodatkowy bodziec, jakim jest wysiłek fizyczny, może ułatwić proces naturalnego porodu, a także przyspieszyć czas rekonwalescencji po nim.
Należy jednak pamiętać, by obciążenie było znacznie zmniejszone, a ostateczną decyzję o możliwości wprowadzenia regularnych treningów warto podjąć po badaniach prenatalnych i konsultacji z lekarzem. Warto również podkreślić, że bieganie nie jest szkodliwe dla dziecka, gdyż macica i wody płodowe amortyzują wszelkie wstrząsy wywołane ruchem. Istotną kwestią podczas biegania w ciąży jest także odpowiednie nawodnienie i zwiększenie przyjmowanych w posiłkach kalorii, gdyż wysiłek fizyczny generuje dodatkowe zapotrzebowanie energetyczne, szczególnie u kobiet w ciąży.
Zdj. główne: sporlab/unsplash.com