Akcesoria przydatne podczas karmienia piersią

Akcesoria przydatne podczas karmienia piersią
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Macierzyństwo to wyjątkowy czas, a karmienie piersią to moment, w którym między mamą a maluchem tworzy się wyjątkowa i niepowtarzalna więź. Choć karmienie bywa uciążliwe, alergie pokarmowe u dziecka wyłączają z Twojej diety ulubione pokarmy, a lampka wina do wieczornej kolacji staje się tylko marzeniem, wiele kobiet uważa je za najpiękniejszy element macierzyństwa. Podpowiadamy, jakie akcesoria będą Ci potrzebne na początku oraz przez cały okres karmienia piersią.

Żelowe okłady chłodzące

Zupełne początki karmienia piersią mogą być bardzo trudne. Nawał pokarmu, zapalenie piersi czy sam fakt, że zaczęłaś karmiś są dosyć bolesnymi doświadczeniami, które zdarzają się po porodzie dosyć często. W tym czasie ulgę przyniosą Ci żelowe okłady chłodzące, które możesz kupić w aptece. Chłód takiego okładu zmniejsza obrzęk, łagodzi ból oraz hamuje lub zapobiega rozwojowi stanu zapalnego. Jest to wart polecenia sposób na dostarczenie sobie odrobiny komfortu na początek połogu, kiedy wszystko jest nowe, a Ty obolała. 

Ubrania do karmienia

Jako mama karmiąca musisz być przygotowana do podania dziecku “posiłku” w każdej chwili. Oznacza to, że Twoje ubrania muszą być przystosowane do karmienia piersią. Czasem wystarczy po prostu bluzka z dużym dekoltem, a kobiety, które mają styl karmienia “od dołu”, dają czasem radę przejść przez cały okres karmienia bez kupowania specjalnie przystosowanych do tego ubrań. Są jednak okazje, na które musisz elegancko się ubrać i wtedy nie obędzie się już bez sukienki do karmienia. Na weselu, balu czy rodzinnym jubileuszu, gdzie jesteś zaproszona z dzieckiem, a musisz wyglądać elegancko, sukienka ze specjalnym dekoltem to mus. Dekolt wieczorowej sukni, najczęściej zakładany w kopertę,  pozwala w każdej chwili wyjąć pierś i nakarmić dziecko. Jeśli sukienka nie będzie zaprojektowana z myślą o karmieniu, może okazać się, że, aby nakarmić malucha, musisz praktycznie całkowicie się rozebrać. 

Laktator

To urządzenie przydatne zwłaszcza na początku, w okresie nawału. Żeby przynieść sobie ulgę możesz za pomocą laktatora odciągnąć pokarm, póki organizm nie wyreguluje się i nie dostosuje produkcji pokarmu do potrzeb dziecka. Nadmiar mleka z powodzeniem możesz mrozić w specjalnych woreczkach. W późniejszych miesiącach laktator pozwala Ci wyjść na wino z koleżankami, wyjść  z domu na kilka godzin i zostawić dziecko z ojcem lub z opiekunką. To wspaniałe rozwiązanie również dla mam, które chcą wcześniej wrócić do pracy, a ich dzieci nie przeszły jeszcze w pełni na pokarm stały. Mleko z butelki nie zapewnia tej samej bliskości i budowania więzi, co karmienie bezpośrednio z piersi, ale wciąż zawiera ono te same składniki odżywcze, które są tak ważne dla zdrowia, odporności i rozwoju malucha, przynajmniej w pierwszym roku życia. 

Karmienie piersią jest pięknym, ale często trudnym zadaniem dla młodej mamy. Nie każda kobieta musi to lubić, nie każda musi karmić dziecko latami. Pamiętaj, że każdy okres, przez który udało Ci się karmić dziecko jest godnym podziwu wyczynem. Nieważne czy karmisz w tandemie dwulatka i półroczne maleństwo, czy masz jedno dziecko, które karmiłaś przez kilka tygodni, jesteś wielka! Bądź dla siebie wyrozumiała, korzystaj z ogromu wiedzy, jaką mają kobiety wokół Ciebie i ciesz się każdą chwilą ze swoim maleństwem, bo niemowlaki rosną szybciej, niż myślisz. 

Zdjęcie główne: seeseehundhund/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*