Jakie zabawki sensoryczne kupić dziecku pod choinkę?

Jakie zabawki sensoryczne kupić dziecku pod choinkę?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zbliżają się święta. To czas, kiedy dzieci dostają mnóstwo prezentów. Warto zadbać o upominki, które będą korzystnie wpływały na ich rozwój. Najlepszym pomysłem będą zabawki sensoryczne. Jakie wybrać?

Najmłodsi w okresie świątecznym dostają mnóstwo prezentów. Większość z nich to różnego rodzaju zabawki. Kupując je, warto jednak zwracać uwagę nie tylko na to, co akurat jest „na czasie”. Ważna jest jakość, ponieważ powinny być przede wszystkim bezpieczne i posiadać odpowiednie certyfikaty. Liczy się też to, jaki wpływ mają na najmłodszych, szczególnie że w sklepach znajdziemy mnóstwo zabawek rozwijających zmysły.

Zabawki sensoryczne – co to takiego i dlaczego warto?

Zabawki sensoryczne to takie przedmioty, które w trakcie zabawy dodatkowo rozwijają zmysły dziecka. Oddziałują bowiem na dotyk, wzrok, słuch, a czasem też smak i węch. Niektóre dostarczają jeden bodziec, inne wiele – w zależności od rodzaju. Są szczególnie polecane dla niemowlaków. Takie stymulowanie zmysłów w pierwszych miesiącach życia ma ogromny wpływ na dalszy rozwój dziecka. Dzięki niemu uczy się nowych odgłosów i kształtów, co korzystnie wpływa na proces integracji sensorycznej.

Zabawki sensoryczne z reguły nie są inspirowane modnymi bajkami, nie wyróżniają się finezyjnymi ozdobami. Za to mają taki kształt, strukturę itp., że często znacznie bardziej interesują dziecko niż najmodniejsze produkty promowane w reklamach.

Jakie zabawki sensoryczne warto podarować dziecku na święta?

W sklepach znajdziemy mnóstwo przeróżnych zabawek sensorycznych. Dla najmłodszych sprawdzą się przede wszystkim gniotki, piłki oraz maty sensoryczne, które rozwijają dotyk. Są miękkie, można je gryźć, ściskać i rzucać nimi. Książeczki często mają dodatkowe elementy w postaci wstawek z różnych materiałów, przez co dziecko zajmuje się dotykaniem ich i poznawaniem różnych nawierzchni.

Na święta z pewnością hitem będą jednak zabawki, które rozwijają zmysł słuchu. Niemowlakom warto podarować grzechotkę, która oprócz tego, że wydaje dźwięki, ma dodatkowe kółeczka czy specjalne lusterko bezpieczne dla maluszków. Nieco starszym dzieciom warto dać proste instrumenty, jak cymbałki czy mała gitara. W tym przypadku dziecko nie tylko poznaje dźwięki, ale jest też szansa, że w przyszłości pojawi się u niego zainteresowanie grą już na profesjonalnym sprzęcie.

Rokrocznym hitem są też wszelkiego rodzaju książeczki dźwiękowe. Maluchy mogą przyciskać obrazki, które piszczą czy grają. Ciekawą propozycją są też te, które naśladują odgłosy zwierząt.

Fajnym pomysłem na prezent są też zabawki z projektorem, który wyświetla na ścianie czy suficie różnego rodzaju obrazy i kształty. Dziecko może się przyglądać, jak się zmieniają, poruszają itd.

Kupując zabawki sensoryczne, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wiek dziecka. O ile karty z kontrastami sprawdzą się u kilkutygodniowych dzieci, to w przypadku kilkulatków już raczej nie. Warto też dobierać je pod kątem rozwoju, czy zależy nam, by pobudzić wszystkie zmysły, czy jeden.

Zdj. główne: Oleg Sergeichik/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*