O tych rzeczach nie możesz zapomnieć w czasie przewijania niemowlaka

O tych rzeczach nie możesz zapomnieć w czasie przewijania niemowlaka
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pielęgnacja i utrzymanie higieny niemowlaka to bardzo ważne kwestie, które powinny być priorytetem dla każdego rodzica. Dla nowo upieczonych opiekunów ta czynność może wydawać się trudna i skomplikowana, jednak wraz z praktyką będzie to czynność bardzo naturalna. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów, dzięki którym będziemy mieć pewność, że pielęgnacja malucha jest wykonywana w odpowiedni sposób.

Przewijanie dziecka zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia jest to czynność, którą obok karmienia wykonujemy kilkanaście razy dziennie. Noworodek potrafi zabrudzić około 12-14 pieluszek w czasie doby. Na początkowym etapie ważny będzie wybór odpowiednich pieluch, które nie będą uczulały skóry dziecka. Coraz więcej mam skłania się w stronę ekologicznych rozwiązań i zamiast jednorazowych pampersów stawia na pieluchy wielorazowe wykonane z tetry. Równie ważny wyborem są odpowiednie akcesoria pielęgnacyjne oraz kosmetyki czy maści na poparzenia. Bardzo kontrowersyjnym tematem w świecie parentingowym są mokre chusteczki używane do przewijania dziecka. Wiele specjalistów twierdzi, że lepszym rozwiązaniem będą zwykłe waciki nasączone w przegotowanej wodzie.

Wszystko co powinniście wiedzieć o pielęgnacji dziecka w czasie zmiany pieluszki

Jak ustaliliśmy wcześniej małe dzieci moczą pieluszki kilka razy dziennie, co oznacza, że trzeba je zmieniać dość często i regularnie. Warto co jakiś czas zostawić dziecko na kilka chwil bez pampersa, dzięki czemu skóra będzie mogła zostać odpowiednio przewietrzona. W takim przypadku lepiej położyć dziecko na nieprzemakalnej macie niż bezpośrednio na łóżku czy przewijaku. Bardzo ważną kwestią w czasie przewijania jest odpowiednie osuszenie przemywanych miejsc. Zwłaszcza w pachwinach czy załamaniach nóżek nie powinna być zgromadzona nadmierna wilgoć.

Pieluszkowe problemy skórne i odparzenia

Skóra dziecka jest niezwykle delikatna, dlatego zdążają się sytuację, że zostaje ona podrażniona lub występują na niej zaczerniania. Warto wówczas zdjąć pieluszkę i jak najczęściej wietrzyć pupę, świetnym sposobem na lekkie zmiany skórne będzie posypanie okolic pieluszkowych pudrem dla dzieci lub mąką ziemniaczaną. W momencie, kiedy problemy się nasilają warto użyć maści dla niemowląt od odparzeń.

Przeczytaj też: Pieluszkowe zapalenie skóry – po czym rozpoznać i jak leczyć?

Zdjęcie główne: William Fortunato/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*