Zalety i sposoby filtrowania wody

Zalety i sposoby filtrowania wody
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W dzisiejszych czasach nikogo już nie trzeba przekonywać o zaletach płynących z odpowiedzialnego i regularnego picia wody. Wiele osób zastanawia się jednak, czy decydować się na spożywanie wody prosto ze sklepowych półek, z kranu czy najpierw przefiltrować ją w dzbanku z filtrem. Jak można filtrować wodę oraz jakie są tego zalety?

Mniejsze zużycie plastiku

Mając na uwadze ekologię i troskę o środowisko, na pewno chcesz produkować jak najmniej plastiku. Nie ukrywajmy, że aby codziennie zaopatrywać swój organizm w odpowiednią dawkę płynów, w skali miesięcznej czy rocznej – już nie mówiąc o skali całego życia – produkowałoby się ogromne ilości plastiku. Oczywiście, dostępna jest również woda w szklanych butelkach, ta jednak proporcjonalnie jest o wiele droższa, a jej pojemność mniejsza, warto więc też przy okazji pomyśleć o zaoszczędzonych pieniądzach. To jeden z głównych powodów, dla których w świadomych ekologicznie domach tak popularne stały się filtry do wody. Można co prawda powiedzieć, że te również produkują odpady. Łatwo jednak porównać, że średnie zużycie plastiku przy piciu wody butelkowanej to minimum trzydzieści butelek, podczas gdy w tym samym czasie, w większości dzbanków konieczność wymiany filtra wystąpi tylko jeden raz. Robi wrażenie, prawda?

Lepszy zapach i smak

Dlaczego w takim razie nie woda prosto z kranu? Odpowiedź jest banalnie prosta. Nie wszędzie w Polsce z Twojego kranu będzie lecieć woda, która jest zwyczajnie zdatna do picia. Wpływ na to mają nie tylko wodociągi, ale również jakość rur w Twoim domu czy bloku. Może więc się okazać, że nawet jeżeli czerpiesz zdatną do picia wodę, jednak przepływa ona przez stare, zerdzewiałe już rury, jej stan u ujścia jest o wiele gorszy niż u źródła. Picie takiej wody jest zwyczajnie niebezpieczne. Wiele osób decyduje się na zamontowanie filtrów bezpośrednio na kran, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Takie filtry musisz wymieniać rzadziej, w zależności od wybranego rodzaju, czasem jedynie raz na pół roku. Warto zwrócić jednak uwagę na to, jaki filtr wybierasz – nie wszystkie tworzą wodę zdatną do picia, niektóre jedynie pozbawiają ją rdzy oraz chloru. Dodatkowo w wodzie z kranu znajdują się często pestycydy, herbicydy, metale ciężkie czy zanieczyszczenia organiczne. Pamiętaj, że nie każdy filtr stosowany w Twojej kuchni oczyści wodę z tych substancji.

Lepsza jakość potraw

Zapewne wielokrotnie zaobserwowałeś na swoim czajniku osad z kamienia, gdy zdarzało Ci się wlewać do niego niefiltrowaną wodę. Jeżeli zaopatrzysz się w dzbanek filtrujący wodę lub filtr na kran, pozbędziesz się tego nieprzyjemnego dodatku swoich potraw oraz napojów. Wydaje Ci się, że różnica nie będzie znacząca? Wręcz przeciwnie! Szczególnie dobra jakościowo kawa czy herbata traci wszystkie swoje właściwości smakowe, gdy przykryjesz je przykrymi dodatkami. Właśnie dlatego tak ważne są filtry do wody. Dzięki nim pozbawisz swój organizm zupełnie niepotrzebnych Tobie substancji, a przy okazji zapewnisz o wiele lepszą jakość potraw.

Zawsze przy Tobie

Masz problemy z pamiętaniem o piciu odpowiedniej ilości wody, a może w ciągu dnia tracisz rachubę? Świetnym rozwiązaniem w takim przypadku będzie nie tylko dzbanek filtrujący, ale też butelka z filtrem. Rynek obecnie wręcz obfituje w najróżniejszego rodzaju filtry – takie, które jedynie oczyszczają wodę, ale również takie, które przy okazji zaopatrzą ją w magnez lub inne przydatne składniki odżywcze! Mając taką butelkę w torbie czy plecaku, nie musisz martwić się o to, czy znajdziesz gdzieś otwarty sklep lub, czy w miejscu Twojej pracy jest dyspozytor wody. Zapełnij ją w kuchni czy łazience i miej zawsze przy sobie butelkę świeżej, czystej wody!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*