Jak młoda mama powinna zadbać o siebie w trakcie połogu?

Jak młoda mama powinna zadbać o siebie w trakcie połogu?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Połóg to bardzo słodko-gorzki moment w życiu młodej mamy. Z jednej strony wiąże się on z ogromnym szczęściem z poznania swojego nowonarodzonego dziecka, z drugiej, jest to okres bardzo nieprzyjemny. Ból po porodzie potrafi przyćmić wielką radość z wczesnego macierzyństwa. Są jednak sposoby na to, by poradzić sobie z tym problemem i znacznie ułatwić czas połogu. Zobacz, co przyda Ci się na ten trudny okres. 

Ochrona przed plamieniem

Pierwsze dni po porodzie to czas, kiedy może pojawić się krwawienie. By uniknąć poplamimenia ubrań, pościeli lub materaca, zaopatrz się w podkłady higieniczne lub majtki chłonne, które kupisz na https://pharmamed24.pl/pl/c/Majtki-chlonne-wciagane/17. Chłonna bielizna zapewni Ci komfort, suchość i higienę. Nieobciążające naruszonych tkanek majtki siateczkowe wspomogą proces gojenia krocza i zmniejszą ból podczas chodzenia i siedzenia. Higiena i dbanie o to, by rany mogły oddychać to niezwykle ważne aspekty w czasie rekonwalescencji po porodzie. Powyższe akcesoria na pewno Ci się przydadzą.

Płyn do higieny intymnej oraz żel znieczulający

Pielęgnacja krocza po porodzie może być całkiem skomplikowana, dlatego nie działaj w tej materii na własną rękę. Zapytaj swojego lekarza lub położną o środki, jakich możesz używać. Nie wszystkie dostępne w sklepach i aptekach środki do higieny intymnej są dobre, a zwłaszcza w okresie połogu nie warto z tym eksperymentować. W temacie higieny intymnej stosuj się do zaleceń lekarza i położnej, w razie jakichkolwiek pytań nie bój się ich zadawać, masz do tego prawo!

Jeśli ból krocza jest bardzo uciążliwy, poproś lekarza o rekomendację odpowiedniego środka znieczulającego. Może on być w formie żelu lub sprayu. Takie środki działają w różny sposób, dlatego nie szukaj rozwiązań sama. Nie wszystkie tego typu produkty można stosować w czasie karmienia piersią. 

Laktator i okłady chłodzące

Nawał pokarmu w piersiach zdarza się po porodzie bardzo często. Dziecko dopiero uczy się pić, Ty również musisz nauczyć się karmić, czego nie rozumieją, stale produkujące pokarm piersi. Nawał może być bolesny i prowadzić do zastoju pokarmu, który z kolei może powodować stany zapalne piersi. W przypadku nawału bardzo przydatny okazać się może laktator, którym odciągniesz nadmiar pokarmu. Taki sprzęt naprawdę pomaga odczuć ulgę. Przy stanie zapalnym piersi ukojenie przynoszą żelowe okłady chłodzące, które zmniejszają ból i obrzęk. 

Chwila dla siebie i odpoczynek

Poza aspektami zdrowotnymi, powinnaś także zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Opieka nad noworodkiem jest bardzo absorbująca i może być wyczerpująca. Dlatego bardzo ważne jest, żeby znaleźć balans i wygospodarować czas na odpoczynek i chwilę dla siebie. Pierwsze dni w domu z maluszkiem to ciągłe pobudki na karmienie, płacz dziecka i wybuchowa mieszanka emocji. W czasie połogu odpuść sobie, utnij sobie drzemkę, kiedy śpi Twoje dziecko, pamiętaj, że nie musisz mieć idealnie posprzątanego domu i wyprasowanych ubrań. Właśnie wydałaś na świat małego człowieka – jesteś niesamowita! I żadna ilość kurzu na półkach czy plam na podłodze tego nie zmieni. Odpoczywaj, daj sobie czas na regenerację i oswojenie się z nową sytuacją. Koniecznie odżywiaj się dobrze, bo to, co jesz Ty, dostaje także Twoje maleństwo. 

Macierzyństwo jest piękne, choć trudne i wymagające. Czas połogu to ogromne wyzwanie dla Twojego organizmu i psychiki. W tym czasie dbaj o siebie tak samo, jak dbasz o noworodka. Staraj się wysypiać, jeść to, co najlepsze i wygospodarować chociaż 15 minut w ciągu dnia tylko dla siebie. Wtedy będziesz mogła naprawdę cieszyć się z posiadania dziecka i opieki nad nim, a nie będzie to tylko wyczerpujący tor przeszkód do pokonania. 

Przeczytaj też: Jakie badania dobrze jest wykonać sobie po porodzie?

Zdjęcie główne: Polina Tankilevitch/ pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*