Jak postępować z dzieckiem podczas upałów? O czym należy pamiętać?

Jak postępować z dzieckiem podczas upałów? O czym należy pamiętać?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Upały to duże wyzwanie, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. O ile jednak Ci drudzy zadbają o siebie sami, należy szczególnie zatroszczyć się o komfort i zdrowie najmłodszych. Dowiedz się, jak postępować.

Upalne lato – lepiej na nie uważać!

Chociaż większość osób czeka na najcieplejsze dni w roku, wszystko w nadmiarze może szkodzić. Nie inaczej jest w przypadku upalnego lata, które zdecydowanie potrafi dać się we znaki, zwłaszcza dzieciom czy osobom starszym. Bardzo wysokie temperatury sprzyjają takim zjawiskom jak udar cieplny, odwodnienie, potówki czy poparzenia słoneczne. 

Zdecydowanie nie są to powody do żartów, bo wymienione sytuacje mogą skończyć się naprawdę niebezpiecznie. Chcesz tego uniknąć? Na pewno. Sprawdź, jak chronić dzieci przed negatywnymi skutkami upałów.

Jak ubierać dziecko podczas upałów?

Tym, o czym nie można zapominać, jest nakrycie głowy. Zawsze wtedy, gdy dziecko wychodzi na słońce, powinno mieć założoną czapeczkę, kapelusz czy chustkę. Jest to absolutna konieczność i podstawa ochrony przed upałami. Przykrych skutków braku nakrycia głowy w takiej sytuacji na pewno nie chcecie poznać! Tak więc podczas lata, tam gdzie dziecko, tam i czapeczka. Jeżeli trudno Ci przekonać malucha do jej noszenia, przejrzyj uważnie ofertę sklepów. Zarówno w internetowych, jak i stacjonarnych placówkach znajdziesz wiele propozycji chociażby z bohaterami ulubionych bajek. To zdecydowanie powinno nakłonić malucha do założenia czapeczki.

Ważną kwestią jest tu także ubranie, które wpływa na ogólny komfort dziecka. Latem wybieraj przewiewne tkaniny. W dobrej jakości bawełnie maluch zawsze będzie czuć się lepiej niż w poliestrze. Dzięki temu łatwiej zniesie upalną pogodę. 

Krem z filtrem to konieczność

Choć mamy nadzieję, że jest to oczywiste, wolimy przypomnieć. Czapeczka to nie wszystko! Na słońce nie wychodzimy również bez uprzedniego zastosowania kremu z filtrem ochronnym. Nie ma sensu ryzykować poparzenia słonecznego, dlatego zalecamy SPF 50. Chociaż czasami wydaje Ci się, że dzień nie jest słoneczny, mimo wszystko warto zawsze zadbać o ochronę, ponieważ pogoda potrafi zmieniać się dynamicznie. W najgorętsze dni zaleca się unikanie ekspozycji na słońce poza porankiem i godzinami popołudniowymi oraz wieczorem.

Nawodnienie – nie zapominaj o nim!

Pamiętaj, że dziecko prawdopodobnie nie będzie samo pamiętało o odpowiednim nawodnieniu. To Ty musisz zadbać o to, żeby cały czas piło wodę. Podczas upałów jest to naprawdę konieczne. Skutki odwodnienia są naprawdę przykre – taka sytuacja może skończyć się nawet pobytem w szpitalu. Na pewno tego nie chcesz, więc zadbaj o to, aby butelka z wodą była zawsze tam, gdzie dziecko.

Zadbaj o całą rodzinę

Choć skupiamy się na najmłodszych, pamiętaj o tym, że aby zadbać o dziecko, musisz najpierw zadbać o siebie. Rodzinne chwile na świeżym powietrzu są wspaniałe, zwłaszcza, gdy jest ciepło. Ze słonecznej pogody korzystajcie mądrze, pamiętając o naszych wskazówkach. Nakrycie głowy, krem z filtrem, solidne nawodnienie – te porady są przeznaczone dla całej rodziny.

Zdj. główne: Leo Rivas/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*