Zabawki, które wpłyną na dobry rozwój niemowlaka

Zabawki, które wpłyną na dobry rozwój niemowlaka
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dbanie o edukację i rozwój dziecka jest ważne już od pierwszych tygodni jego życia. Sklepy oferują różne produkty, które – według zapewnień producenta – mają wpłynąć na zdobywanie przez niemowlaka nowych umiejętności. Jak wybrać te odpowiednie?

Na każdym etapie życia dziecko potrzebuje bodźców, które umożliwią mu prawidłowy rozwój.  Należy jednak pamiętać o tym, aby stopniowo dobierać zabawki edukacyjne. Które z nich są warto nabyć na początku?

Grzechotki

Pobudzają zmysł dotyku, słuchu oraz wzroku. Wybieraj modele, które są łatwe w chwytaniu przez malucha. Grzechotka nie może być zbyt duża i ciężka. Taka zabawka pozwoli dziecku na rozwój zdolności motorycznych i manualnych dziecka. Sklep dla niemowląt oferuje tego rodzaju produkty w różnych barwach oraz kształtach, co znacząco stymuluje zmysły niemowlaka i sprawia, że maluch będzie nimi zainteresowany przez długi czas.

Maty edukacyjne

Za ich pomocą maluch może nauczyć się siadać i pełzać. Maty piankowe są dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy chcesz przyzwyczaić dziecko do leżenia na brzuchu. Są one też świetnym miejscem na zabawę. Na początku najlepiej wybrać maty czarno-białe, co lepiej wpłynie na rozwój wzrok dziecka. Wraz z rozwojem malucha możesz wybrać modele, które świecą i wydają dźwięki.

Karuzela nad łóżeczkiem

Ważna zabawka szczególnie dla niemowląt, które nie potrafią jeszcze siedzieć i dużo czasu spędzają na leżeniu w łóżeczku. Ruchoma karuzela przyciągnie wzrok malucha i będzie stymulować ten zmysł. Wybierz model, który wydaje stonowane dźwięki (np.melodię kołysanki) – uspokoi to i zarazem zaciekawi dziecko, pobudzając jego słuch.

Gumowe piłeczki

Przeznaczona dla maluchów, które są na etapie nauki chwytania. Takie zabawki mogą być dobrym urozmaiceniem dla grzechotek. Pamiętaj, aby wybrać miękkie modele, które będą przyjemniejsze dla dziecka w dotyku. Przydatne będą piłeczki posiadające wypustki, co jeszcze bardziej wpłynie na stymulację podczas ich dotykania.

Klocki

Mogą być drewniane, które wspomogą naukę zdolności motorycznych malucha lub też takie, które wydają dźwięki np. wtedy, gdy maluch je dotyka lub wrzuca do odpowiedniego pojemnika.

Puzzle i układanki

Pierwsze puzzle dla dziecka muszą być duże oraz kolorowe. Najlepszym rozwiązaniem będą takie, które posiadają niewiele elementów. Układanie puzzli z maluchem sprawi, że nie tylko pobudzić jego wzrok, ale też koncentrację oraz motorykę na linii wzrok-ręka. Alternatywnym rozwiązaniem mogą być drewniane układanki, posiadające specjalne uchwyty lub modele sześcienne oraz warstwowe.

Zabawki sensoryczne

Należą do nich m.in. miękkie klocki, zabawki wydające dźwięki a nawet gryzaki. Ważne jest to, aby wybierać zabawki, które są zróżnicowane kolorystycznie. Dźwięki powinny być stonowane, a sama tekstura przedmiotów – zróżnicowana. Pamiętaj, że im więcej bodźców dostarczysz dziecku, tym lepiej.

Książeczki edukacyjne

Współczesne książki dla niemowląt są świetnym rozwiązaniem, jeżeli chcesz pomóc dziecku w rozwoju jego wzroku i dotyku. Mają one guziki, których naciśnięcia powoduje np. symulację odgłosu wydawanego przez konkretne zwierzę. Możesz kupić książki, które mają puchate strony lub mają obrazki 3d.

Wybór zabawek dla niemowląt może być przytłaczający dla świeżo upieczonych rodziców. Ważne jest to, aby podczas zakupów sprawdzić, czy dany przedmiot ma odpowiednie certyfikaty. Pamiętaj, aby nie przytłoczyć dziecko ilością bodźców. Każdą zabawkę wprowadzaj stopniowo tak, aby niemowlę w swoim tempie mogło przyswoić nowe dźwięki, obrazki i tekstury dotyku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*