Amigurumi to bardzo popularna japońska sztuka dziergania miniaturowych zabawek. Sam termin powstał z połączenia słów ami i nuigurumi. To pierwsze oznacza coś zrobionego na drutach lub szydełku; to drugie – wypchaną zabawkę. Czym charakteryzuje się amigurumi i jak je zrobić samemu? Przeczytaj!
Amigurumi to japońska sztuka robienia na drutach lub szydełkowania wszelakich zwierzątek, ludzików, a nawet przedmiotów nieożywionych (torcików, torebeczek itd.). Najbardziej popularne i najczęściej spotykane amigurumi to te robione szydełkiem. Początkowo zabawki przedstawiały popularnych bohaterów japońskiej animacji, ale z czasem ich twórcy zaczęli szydełkować wszystko, począwszy od zwierzątek, a skończywszy na zantropomorfizowanych przedmiotach codziennego użytku. Urocze zabawki uwydatniają piękno i dobro – naczelne idee filozofii wschodniej.
Nie każda zabawka zrobiona na drutach lub szydełku automatycznie zalicza się do amigurumi. Aby tak się stało, musi ona spełniać kilka kryteriów. Pierwsze z nich to nieproporcjonalne części ciała: duża okrągła głowa spoczywająca na cylindrycznym tułowiu zakończonym krótkimi lub wyciągniętymi kończynami. To właśnie ów brak proporcji zapewnia stworzonkom nieodparty urok.
Po drugie zabawki muszą być miłe z wyglądu oraz posiadać oczka i nosek, nawet jeśli przedstawiają rzeczy nieożywione, takie jak ciastka, pojazdy i naczynia. Ponadto zabawki amigurumi mają sprowadzać odpowiedni nastrój – radość, wesołość, melancholię lub smutek. Sprzyjają temu nisko osadzone oczy przy wysoko osadzonym nosku.
Wreszcie amigurumi osiągają niewielkie rozmiary, zwykle 8–10 cm, choć w ostatnim czasie pojawiają się znacznie większe okazy. Równolegle rozwija się nowy kierunek w japońskiej sztuce: amigurumi w skali mikro (zabawki o wymiarach 1–2 cm).
Amigurumi bazuje na technice tzw. magicznego kółka, które pozwala na uniknięcie nieestetycznych dziurek, i wykonywane jest w okrążeniach. Zabawki składają się z kilku elementów, które po ukończeniu wypycha się kulkami silikonowymi lub innym wypełnieniem, a następnie zszywa igłą.
W pracy nad amigurumi szczególną uwagę należy poświęcić włóczce, dlatego na niej się przez chwilę skupimy. Wybór włóczki zależy od wielkości i przeznaczenia zabawki. Do małych amigurumi najlepiej będzie się nadawać miękka i cienka włóczka. W tej roli dobrze sprawdzi się niedrogi i dostępny w różnych kolorach akryl. Jeszcze lepsze będą bawełna, wełna czy moher, niemniej te ostatnie wymagają większej wprawy w szydełkowaniu.
Poza włóczką potrzebne Ci też będą nożyczki, igła, szydełko, wzór, gotowe elementy (oczka, nosek) i dodatki (koraliki, guziczki itp.). Jeśli chodzi o szydełko, powinno być ono nieco mniejsze od tego, jakie zaleca producent włóczki. Przesadnie duże może sprawić, że zabawka będzie zbyt luźna.Praca nad amigurumi przeważnie zaczyna się od wykonania magicznego kółka. Do opanowania tej techniki przyda Ci się krótki filmik instruktażowy:
Kiedy magiczne kółko jest już ukończone, możesz przystąpić do kolejnego etapu, jakim są półsłupki. Zazwyczaj jest ich sześć, ale o dokładnej liczbie informuje wzór, z którego korzystasz. Po wykonaniu wymaganej liczby półsłupków musisz zamknąć kółko, pociągając za krótki koniec włóczki.
Kiedy już opanujesz podstawowe techniki szydełkowania amigurumi, bez problemu stworzysz swoje pierwsze zabawki. A zatem do dzieła! Nie zniechęcaj się i daj się ponieść fantazji!
Zdj. główne: Daria Nepriakhina 🇺🇦/unsplash.com