Tablica manipulacyjna – jak wpływa na rozwój dziecka?

Tablica manipulacyjna – jak wpływa na rozwój dziecka?
Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz sprawić swojemu maluchowi rozwijającą zabawkę? Mamy pewien pomysł – to tablica manipulacyjna. Sprawdź, jakie korzyści daje!

Tablica manipulacyjna – bawi i uczy!

To prawdziwy hit wśród zabawek edukacyjnych. Na pewno niejednokrotnie widziałaś ją na przykład na Instagramie. Mowa oczywiście o tablicy edukacyjnej, prawdziwym hicie wśród rozwijających akcesoriów dla najmłodszych. Czym dokładnie jest tablica manipulacyjna i jaki jest jej sekret? 

Tablica manipulacyjna jest nazywana również tablicą aktywności lub sensoryczną. Najlepsze w niej jest to, że może wyglądać dokładnie tak, jak chcesz tego Ty – wiele osób samodzielnie robi takie tablice. Można oczywiście także kupić gotową, bo w sklepach – internetowych i stacjonarnych – jest ich całe mnóstwo. To przedmiot, który zapewnia nie tylko zabawę, ale i rozwój.

Tablica manipulacyjna dla rocznego dziecka – wymarzony prezent na urodziny

To zabawka, która bardzo często pojawia się wśród produktów proponowanych na roczek. Rzeczywiście, jest to jeden z fajniejszych pomysłów dla malucha w tym wieku. Dzieciaki są wtedy bardzo ciekawe świata i taka zabawka idealnie wpisuje się w ich zainteresowania. W końcu na takiej tablicy można znaleźć rzeczy takie jak: włączniki światła, kabelki, zamki błyskawiczne, a nawet kontakt.

Co daje to dla rozwoju dziecka? Maluch w bezpiecznych warunkach może zapoznać się z różnymi przedmiotami, które interesują go, ale są dla niego w domu niedostępne. Nietrudno więc zgadnąć, że tablica manipulacyjna cieszy się zwykle ogromnym powodzeniem wśród najmłodszych i nie tylko – chętnie używają jej dzieci nawet do 6. roku życia. Jest to więc prezent na kilka lat radosnego użytkowania.

Korzyści z zabawy tablicą manipulacyjną

Tablica manipulacyjna to zabawka, która wspaniale wspiera rozwój małej motoryki. Usprawnienie koordynacji ręka – oko to także duży plus. Niezależnie od tego, czy tablicę wykonujesz samodzielnie, czy kupujesz ją w sklepie, zwróć szczególną uwagę na dobór elementów. Różne faktury, kolory, dźwięki czy nawet światełka – dobrze, aby się tam znalazły.

Naciskanie, przesuwanie, przekręcanie – małe rączki mają przy tej zabawce naprawdę sporo roboty! 

Jak samodzielnie zrobić tablicę manipulacyjną?

Ze względu na wysokie koszta zakupu takiej zabawki, sporo osób decyduje się na to, aby wykonać tablicę manipulacyjną DIY. Niektórzy nie kierują się kwestią ceny, ale po prostu chcą mieć ostateczny wpływ na to, jak tablica sensoryczna ich dziecka będzie wyglądać. Jak zabrać się za wykonanie takiej planszy?

Przede wszystkim na pewno potrzebujesz sporego kawałka deski. Jeżeli chodzi o elementy, jakie mogłyby znaleźć się na tablicy, przykładowe to:

  • łańcuch do drzwi,
  • kalkulator,
  • suwak,
  • lusterko,
  • dzwonek rowerowy,
  • kołatka,
  • włącznik światła.

Tak naprawdę inspiracje są wszędzie dookoła nas, a ostateczny wygląd tablicy manipulacyjnej powinien odpowiadać zainteresowaniom naszego malucha. Obserwuj dziecko i staraj się dobrać elementy do tego, co najbardziej zwraca jego uwagę.

Zdj. główne: Nathan Dumlao/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*